Ubuntu е операционна система базирана на Debian и предлага GNU/Linux операционна система за сървъри, десктопи и IoT устройства. Нови издания излизат на всеки 6 месеца, като всяко издание получава 9 месеца безплатна поддръжка с редовни обновления по сигурността. Ubuntu е една от дистрибуциите, които най-бързо запушват откритите дупки в сигурността. Първото издание е пуснато през октомври 2004 г. От Ubuntu 6.06 насам на всеки 2 години се пуска издание с дългосрочна поддръжка (LTS). Дългосрочната поддръжка включва нови ядра с драйвери за по-нов хардуер, обновления по сигурността и по Ubuntu stack (облачна инфраструктура). Ubuntu е най-използваната операционна система в облачните услуги, като например в инфраструктурата на Amazon е два пъти по-използвана от всички други операционни системи, взети заедно[9]). LTS изданията получават 5 години безплатна поддръжка и за сървърната, и за десктоп версията. Възможно е по желание да се сключи договор с Canonical за платена поддръжка, което е предпочитан вариант от много фирми и организации.
Ubuntu използва пакетния формат на Debian – deb, и същите пакетни инструменти (APT). Пакетите за Debian и за Ubuntu невинаги са бинарно съвместими. Много разработчици на Ubuntu също поддържат и ключови пакети в Debian. Преди пускане на ново издание пакетите се взимат от Debian Unstable и се нанасят специфични за Ubuntu модификации. Един месец преди издаване вкарването на пакети се замразява и разработчиците изчистват съществуващите бъгове и грешки. Ubuntu се финансира от Canonical. На 8 юли 2005 г. Марк Шатълуърт (основателят на Canonical) обяви създаването на Ubuntu Foundation и осигури начално финансиране от 10 милиона щатски долара. Целта на фондацията е да осигури поддръжката и разработването на бъдещите издания на Ubuntu. На 12 март 2009 г. Ubuntu обяви официална поддръжка за облачни платформи, като например тези на Amazon и Right Scale. Unity беше официалната графична среда за Ubuntu Desktop до април 2017, като от Ubuntu 17.10 ще се използва GNOME 3. Стандартната инсталация на Ubuntu съдържа широка гама от софтуер, която включва LibreOffice, Firefox, Thunderbird, Transmission, Rhythmbox и други. Общо над 57 000 пакета тестван и готов за инсталиране софтуер са налични в официалните хранилища. Още повече софтуер може да бъда инсталиран от неофициални PPA хранилища или deb пакети.
Семейството на Ubuntu има следните роднини: Ubuntu – Unity графична среда до 17.04, GNOME 3 от 17.10 Kubuntu – с графична среда KDE Xubuntu – с графична среда Xfce – лека, разработена за по-слаби или стари конфигурации Edubuntu – предназначена за нуждите на образованието Lubuntu – LXDE графична среда до 18.10, LXQt от 18.10 – разработени за по-слаби или стари компютри Mythbuntu – Ubuntu като медия център Ubuntu Studio – дистрибуция, предназначена за дизайнери, аниматори, музиканти и други Server – сървърна версия, без графична среда и добавени поправки по сигурността Ubuntu NetBook – дистрибуция за нетбуци – лаптопи с малки екрани и по-малка изчислителна мощ, идват с GNOME или KDE преработени за малки екрани Поддържани архитектури: PC – 32-битова версия за персонални компютри 64-bit PC – поддържа 64-битови процесори SPARC – Sun UltraSPARC – версия, работеща с „Niagara“ процесори Mac (PowerPC) – G3, G4, и G5 компютри, включително iBooks и PowerBooks.
Ubuntu е достъпен и интернационализиран за възможно най-много хора. След версия 5.04 основното кодиране е UTF-8. Благодарение на уеб базираното приложение Canonical's Rosetta tool потребителите на Ubuntu могат да превеждат софтуера на разбираем за тях език. Ubuntu има една от най-добрите общности. На официалния форум текат постоянно дискусии, свързани с операционната система. Canonical хоства също така множество пощенски списъци за проекта и разработчиците, като всички те са отворени за потребители. Създаден е и „The Fridge“, „порталът“ с винаги актуална информация за Ubuntu.